Hogy vannak-e még egyáltalán kalapkészítők, vagy a 21. századra kihalt a szakma, ennek néztünk utána.
Nemcsak, hogy vannak, de élnek és virulnak, konkurenciát mégsem jelentenek egymásnak. Újra divatba jöttek a fejfedők, örülnek ennek a kalapkészítők. A több száz éves múltra visszanyúló szakma virágkorát éli. A Mühlbauereknél világsztárok adják egymásnak a kilincset.
A kalap státuszszimbólum, sokan hordják vallási okokból, de van olyan esemény is, melyen az etikett megköveteli, illetlenség nélküle megjelenni. Sikkes, teljessé teszi az öltözéket, elegánssá a megjelenést, vagy egyszerűen csak praktikus okoknak felel meg. Nemzedékek óta tudják ezt a Mühlbauerek, akik cégüket még 1903-ban, az akkori Bécs elővárosában, Floridsdorfban alapították meg. Az első kerületben található elegáns boltjuk nem igényel harsogó kirakatot.
Az alapítás óta sok víz lefolyt a Dunán, kalapjaikat ma már szerte a világon árulják, cégüket pedig a negyedik generáció vezeti. Nevüket Milánótól, Párizson át egészen Tokióig és Los Angelesig ismerik, vevőik tudják, minőségi áruk hagyják el a manufaktúrát. Évente két kollekcióval jönnek ki, egyediségüknek és egyéni stílusuknak köszönhetően kialakult a saját kuncsaftkörük. Brad Pitt évek óta törzsvevőjük, de más hírességek is rendelnek tőlük. Madonna, Yoko Ono és Meryl Streep is kedveli Mühlbauer fejfedőit.
Mühlbauer Hutmanufaktur, Seilergasse 10. 1. kerület
Mauerer Geschwister a bolt neve. A szép, pirosra festett portál feltűnően rikít a Mariahilfer végén. A tulajdonos felesége, aki mellesleg a bolt vezetője, azt a megállapítást tette, határozottan több a férfi vevője. A nők többnyire olcsó fejfedők mellett döntenek, ritkán áldoznak erre komolyabb összeget. A férfiak kalapügyben sokkal igényesebbek.
Mutatja, van neki Borsalinoja, 349 euró az ára,de más, neves márkát is tart az árudájában. Felteszem, egy több száz euróért vásárolt kalap jó ideig kitart, de a tulaj csak nevet, a férfiak feledékenyek, leteszik, ráülnek, ott felejtik valahol a parkban a padon, ahová randevúra siettek, aztán jönnek vissza és vesznek még egyet. A maguk módján nagyvonalúak.
Az 1873-ban alapított cég a klasszikus és hagyományos kalapok mellé extravagáns darabokat is beszerez. Árukészletüket a minőség és az aktuális divat alapján állítják össze. A polcokon színben harmonizáló, a kalapokhoz illő kiegészítőket, kesztyűket, sálakat is felfedez a szem.
Mariahilfer Straße 117, 6. kerület
Városszerte több helyen is belefutunk a Nagy Hüte feliratba. Hét boltjuk van több kerületre elosztva. A választék széles, a kalapok ára jobban igazodik a vásárlói igényekhez, ez persze nem jelenti azt, hogy kevésbé igényes.
Az eladó büszkén mondja, náluk minden évszaknak megvan a maga kalapja, így talál magának fejfedőt az is, aki télen utazik nyaralni. Mutatja is, a panama kalap egész évben a kirakatban marad. Majd hozzáteszi, ecuadori kereskedők árulták anno, a Panama-csatorna építésekor az ott dolgozó embereknek, innen név története. És azért olyan drága (ennek konkrétan 169,90 euró az ára), mert egy különleges pálma, a carludovica levelének nyeléből készül. Értékét egyébként az szabja meg, milyen vékony a szára és sűrű a szövése, magyarázza. Churchill, Hemingway, de még Al Capone is imádta.
Az első boltjukat Nagyék, Josefine és Leopold 1924-ben nyitották, nem itt, az első kerületben, hanem jóval kijjebb, az Ottakringen. Számításuk bevált, és hogy ennyi filiálé van szerte a városban, mely biztos megélhetést hoz a családnak, az már az utódok érdeme. Jelenleg unokájuk igazgatja a boltot.
Wollzeile 36. 1. kerület
Fotó: saját és internet
Ha tetszett a poszt, csatlakozzon a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt