A Hadtörténeti Múzeumot ritkán keresi fel az ember, amikor annyi más, érdekes dolog is akad Bécsben. Kár, merthogy érdemes.
Hogy egy nő mit élvez ebben a hadászati fegyvereket felvonultató múzeumban, afelől gyötörtek kétségek. Mégis hajtott a kíváncsiság, érdekelt, mit hoztak össze a férfiak ennek a gyönyörű épületnek a kupolája alatt. Nem csalódtam, egészen jól éreztem magam, ezért is ajánlom másoknak.
Már a bejárat mellett megbúvó, ám mégis jól látható írás is megfogott, miszerint a háború múzeumba való. A meglepetést csak fokozta az antré, mely igencsak látványosra sikeredett, 52 tábornagy nézett velem farkasszemet. Ez a Tábornagyok Csarnoka. Híres hadvezérek, köztük magyarok, vannak itt megörökítve, márványba zárva, mereven az oszlophoz láncolva.
Az Arsenált, ahogy a bécsiek a múzeumot hívják, a ’48-as forradalmat követően építette Ferenc József. Olyan helyet keresett a fegyverkészletnek, ami védettebb, de a központtól sincs messze. Így esett a választás a mostani helyre, a főpályaudvar (Hauptbahnhof) közelébe.
Az igen impozáns, több épületből álló Arsenált a császár úgy terveztette, hogy egy újabb forradalom kitörésekor legyen hová menekülnie. A múzeum 1856-ra készült el. A stílusok különleges keveréke, melybe belefértek bizánci, spanyol-mór és neogótikus elemek, Ludwig Foersternek és Theophil Hansennek köszönhetőek. (Építés éve:1849 és 1856)
A felderítést kezdjük az emeleten, mert így haladhatunk kronológiai sorrendben. Felfelé menet vessünk egy pillantást a gazdagon díszített lépcsőházra, Ferenc József mellszobrára és a mennyezetre, mely az egészet keretbe tette.
A díszterem csupa kellem és pompa, elképesztően sok freskó fogja meg a tekintetet. Érdemes itt egy keveset időzni, a mesteri munkákat élvezni.
Kezdjük a történelem felelevenítését a 30 éves háborúval. A terembe belépve, rögtön jobbra, a 10 nyelven íródott prospektusokat egy állvány tartja fogva. A világoszöld magyarul nyújt segítséget, útmutatást, ki, hol, merre, mit lát.
Utunkat folytatva ezen a szinten bepillantást kapunk a törökök elleni háborúba, a napóleoni csatákba, és az 1848-as forradalom szabadságharcába.
Ebben a traktusban van Savoyai Jenő ravatala, jobban mondva, az egyik ünnepélyes gyászmisén használt koporsólepel, a herceg mellvértje és marsallbotja. Az egész terem a nagy hadvezér személyének állít emléket.
A földszinten haladunk tovább az időben. Beköszönt az I. világháború megannyi tárgyi emléke, majd az osztrák haderő relikviái kerülnek sorra, de nem marad ki a II. világháború sem. És ha ez nem elég, kapunk egy kis betekintést az osztrák-magyar haditengerészet történéseibe is.
A legizgalmasabb Ferenc Ferdinánd Graf &Stift típusú limuzinja, melyben a trónörököst a halálos lövés érte, aminek a következménye egész Európa jövőjét megpecsételte. vele szemben, egy üvegvitrinbe zárva látható az egyenruha, mely utolsó alkalommal volt rajta.
Hogy a lányoknak itt mégis mi lehet érdekes? Hát maga az épület és a sok-sok festmény, melyek a falakon díszelegnek.
Fotó: saját
Ha tetszett a poszt, csatlakozzon a Bécsi fekete Facebook közösségéhez: itt